Sztehlo tanulmányi

Evangélikus középiskolák 9-13. évfolyamos, tanulmányai terén kiemelkedően teljesítő és szociálisan rászoruló diákok számára kiírt pályázat.

A részletes feltételek elolvasásához kattints!

Schedius tanulmányi

Evangélikus középiskolák 9-13. évfolyamos, evangélikus felekezetbe járó, valamely területen kiválóan teljesítő, közösségi munkában is aktívan részt vállaló diákjai számára kiírt pályázat.

A részletekért kattints!

Sztehlo szociális23/24

Bármilyen fenntartású középiskola (állami, egyházi vagy magán) 9-13. évfolyamos, szociálisan rászoruló diákok számára kiírt pályázat. Olyan diákok jelentkezését várjuk, akik  tanulmányai folytatásához/befejezéséhez pénzügyi segítségre lenne szüksége.

 

A részletes kiírás elolvasásához kattints!

Eredmények

Schedius Lajos és Sztehlo Gábor tanulmányi segély- és Sztehlo Gábor szociális segély támogatottjai 2023/24-es tanév

A nyerteseket és mentoraikat szeretettel várjuk a 2023. 12. 07-én 14.00 órakor tartandó díjátadó gálán, melynek helyszíne a MEE Országos Iroda épületének temploma
(1085 Bp., Üllői út 24., bejárat a Szentkirályi u. 51-es kapun át.)

Schedius tanulmányi segély

Sztehlo tanulmányi segély

Sztehlo szociális segély

A névadókról

 

Sztehlo Gábor
Schedius Lajos

Sztehlo Gábor (1909. szeptember 25.-1974. szeptember 28.) evangélikus lelkész, aki igaz hittel élte életét: a másokon való segítést.

Szenczy Gábor néven született, később vette vissza a család régi nevét. Nagy múltú evangélikus családból származott, amely minden nemzedékében nevelt lelkészeket. Jómódban és szerető családi légkörben nőtt fel öt  testvérével együtt. Szülei nagy gondot fordítottak neveltetésére, édesapja jogász, táblabíró volt, magyarosított nevén Dr. Szenczy Aladár, édesanyja Haggenmacher Márta, így rokona volt a híres gyáriparos Haggenmacher-famíliának. Középiskolai tanulmányait különböző felekezeti iskolákban végezte el, innen eredhetnek ökumenikus nyitottságának gyökerei. 1927 - 1931 között  evangélikus teológiai tanulmányait Sopronban végezte, Finnországban ösztöndíjas volt, 1932 - ben szentelték lelkésszé, 1933 - 1935 között az új-hatvani gyülekezete lelkésze, ahol egy év alatt templomot építettek a gyülekezettel.

1935 - ben vette feleségül Lehel (Lülik) Ilonát, két gyermeke született, Gábor (1937) és Ildikó (1941), 1935 - 1942 között Nagytarcsán lelkész, ahol a finn minta alapján 1937-ben megkezdte a népfőiskola szervezését, amelyet aztán 1938-ban alapítottak meg.

Egyházi szolgálata mellett a magyar népfőiskolai mozgalom megalapítója és lelkes híve volt. Az a 4-6 elemi osztály, amit akkor általában a parasztfiatalok végeztek, nem volt elegendő sem a mindennapi életben való eligazodáshoz, sem pedig a gazdálkodáshoz. Az ő továbbképzésüket szolgálták az egyre gyarapodó számú népfőiskolák. 1944-ben az evangélikus egyház is csatlakozott a zsidó származású protestánsok védelmére alakított Jó Pásztor Bizottsághoz. 1944 márciusától kezdve Raffay Sándor püspök megbízásából kezdte meg gyermekmentő munkáját és az év karácsonyáig 32 otthonban szervezte meg árva gyermekek elhelyezését és ellátását a svájci Vöröskereszt támogatásával. Az első gyermekotthont nagybátyja, Haggenmacher Ottó budai villájában nyitotta.
A második háború után sok gyermek elvesztette a hozzátartozóit. Sztehlo Gábor nem engedte szélnek őket, hanem továbbra is otthont teremtett a számukra és ezeket az otthonokat megnyitotta más árván maradt gyermekek számára is.  Ez volt a Pax Alapítvány Gyermekotthona, benne a Gaudiopolis ifjúsági állammal, ahol a gyermekköztársaság lakói önálló alkotmánnyal, törvénykönyvvel rendelkeztek. Számos közös programot szerveztek, könyvtárt, énekkart alapítottak, szakmát tanulhattak.

Sem a magyar állam, sem az egyház nem támogatta, segítséget csak a Nemzetközi Vöröskereszttől kaptak. Az intézményt 1950-ig sikerült életben tartani, ekkor államosították. Füzéki Bálint, egykori Sztehlo-gyerek így ír erről az időszakról: „Áradó szeretetével megpróbálta pótolni a pótolhatatlant: a szülői otthon melegét, és felelős, alkotó emberré nevelni a gyermekeket.”  Ezt a tevékenységét 1950-ig folytathatta, ekkor az intézetet államosították. 1950-től segédlelkész a budavári, kelenföldi, majd a kőbányai gyülekezetben.  1956-tól az evangélikus szeretetotthonokat szervezett, miközben családja Svájcba költözött. 1961-ben svájci látogatása közben infarktust kapott, és már nem tudott visszatérni Magyarországra. 1974-ben kényszerű távollétben, Svájcban halt meg.  Hamvait hazahozták, a Farkasréti temetőben nyugszik.

1972-ben kapta meg Izrael államának azt a kitüntetését - a Yad Vasem, az Igaz Ember emlékérmet -, amelyet azon nem zsidó emberek elismerésére alapítottak, akik a Holokauszt idején zsidókat mentettek meg kapta meg 1972-ben a Világ Igaza címet.   

Jelenleg több evangélikus egyházi intézmény viseli nevét. Az Evangélikus Hittudományi Egyetem és az Evangélikus Országos Gyűjtemény 2021. januárjában kutatócsoportot hozott létre, hogy Sztehlo Gábor életútját mélyebben is feltárja a történettudomány eszközeivel ötéves munkaprogram keretén belül.

Forrás: Keveházi László: 100 éve született Sztehlo Gábor; Luther Kiadó, 2009 Budapest

Schedius Lajos teológus, esztéta, bibliográfus földrajztudós, csillagász, nyelvész, folyóirat szerkesztő, iskolalapító és felügyelő, elméleti pedagógus, színházi vezető, jakobinus reformer, selyemhernyó tenyésztő, gyapotültetvénnyel foglalkozó, hazafi és világpolgár, irodalmár, történész, tudós és ismeretterjesztő; tehát nem a mai értelemben vett szakember, hanem a felvilágosodás szellemének sokoldalú tudós egyénisége volt.

Bár nem magyarul publikált, mégis minden tehetségével Magyarország szélesen értett kulturális felemelkedésén, gazdagításán, a világgal való megismertetésén és elfogadtatásán dolgozott. Rossz parafrázissal azt is mondhatnák Schedius a legnagyobb magyar, aki német volt. Schedius Lajos szülei német ajkú, győri, evangélikus polgárok voltak, akik taníttatni tudták 1768. december 20-án született fiúkat. Schedius a pozsonyi majd a soproni evangélikus líceumba járt, ahol klasszikus műveltséget, esztétikai ízlést és öntevékenységet tanult. Egyetemi éveit 1788-tól Németországban, Göttingában töltötte. Tanulmányozta a görög és római irodalomtörténetet, régiségtant, művészettörténetet, teológiát és történelmet. Sokoldalú képzésben vett részt, ami a tanári hivatásra is tudatosan felkészített. Iskolaszervezői érdeklődése ide vezethető vissza. Három esztendőt töltött tanulással Göttingában, hazatérve azonnal megpályázta a pesti egyetem esztétika tanszékének vezetését, amit Mária Terézia állított fel még 1774-ben.

Schedius Lajost 1792. május 21-én délelőtt iktatták be professzori állásába és délután már megkezdte előadásait. Háza a bontakozó szellemi mozgalmak képviselőinek gyülekező helye lett: főleg tanárok – a humán és a természettudományok képviselői – vették körül. Ezek, és az ezeken túlterjedő kapcsolatok sodorták gyanúba a Martinovics-féle jakobinus mozgalom és per idején. A kivégzett Őz Pálhoz fűződő barátsága elég volt ahhoz, hogy állása és személyes szabadsága is veszélybe kerüljön. Ezért igyekezett a szigorúan vett tudományosság területére vonulni. Sikeresnek és időtállónak bizonyult az az elméleti pedagógiai munkássága, iskolateremtő tevékenysége, amivel az evangélikus iskolaügyet korszerű szintre emelte. Egyházközségi jegyzőként szorgalmazta a pesti evangélikus iskola létesítését, ami 1796-ban egyetlen tanítóval és egyetlen evangélikus osztállyal indult. Az iskola – más evangélikus tanintézetekkel együtt – szép fejlődést mutatott a következő évtizedekben.

A magyar evangélikusok 1804 februárjában tartott egyetemes gyűlése határozatot hozott saját tanrendszereinek felülvizsgálatára és egységesítésére. Az egyházkerületek iskolaügye eltérő és koordinálatlan volt. Ezt kívánták megváltoztatni közös tanulmányi rendszer és tanterv elkészítésével, amire megbízást adtak Lovich Ádám evangélikus szuperintendensnek és Schedius Lajos egyetemi tanárnak. Munkájuk eredményét már 1805-ben az egyetemes gyűlés elé terjesztették. A kialakított tanulmányi Systema Schedius Lajos szerkesztésében 1806-ban jelent meg. A tanterv Schedius egyéniségében összeolvadó különböző irányok hatását mutatja, főleg a neohumanizmusét, a felvilágosodás gyakorlatiasságát és Petalozzi elveit.
A Systema az evangélikus egyetemes gyűlés szorgalmazása ellenére sem vált általánossá. Ennek oka a szűkös anyagi viszonyokban, de főleg az autonómia féltésében keresendő. Ez utóbbit Schedius is figyelembe kívánta venni, hangsúlyozta, hogy a normáknak nem szabad a legapróbb részletekig kiterjednie, mert ez megköti a tehetségesek kezét, az alkalmatlanokat pedig úgysem segíti. Egy általános, közös Systema biztosítását azonban Schedius fontosnak tartotta és pályája során ezt segítette elő. Ez a pálya meghatározó jelentőségű volt az evangélikus iskolákra nézve, hiszen Schedius félévszázadon át szellemi vezére volt ezeknek. Meghatározó szerepet játszott az 1806-os evangélikus tanterv korrekciójánál 1837-ben és 1842-ben. Tevékenysége a magyar pedagógia fontos és maradandó értéke, emlékét a Deák téri (Szén téri) iskola vagy a Fasori Evangélikus Gimnázium őrzi.

(Részlet Kardos József: Schedius Lajos a felvilágosult szellem embere c. munkájából, a kép lelőhelye: Evangélikus Országos Múzeum)

Pályázati kiírás és szabályrendelet

 

A MAGYARORSZÁGI EVANGÉLIKUS EGYHÁZ

PÁLYÁZATI FELHÍVÁSA A SCHEDIUS LAJOS TANULMÁNYI ÉS A

SZTEHLO GÁBOR TANULMÁNYI ÉS SZOCIÁLIS SEGÉLYEKRE

 

A Magyarországi Evangélikus Egyház országos presbitériuma a 2/2020. (III. 26.) ORSZÁGOS SZABÁLYRENDELET A SZTEHLO GÁBOR TANULMÁNYI ÉS SZOCIÁLIS SEGÉLYRŐL, VALAMINT A SCHEDIUS LAJOS TANULMÁNYI SEGÉLYRŐL szabályrendeletével egyházi tanulmányi és szociális ösztöndíjak kiírásáról rendelkezett az alábbiak szerint:

A) Evangélikus középiskolában tanuló kiemelkedően tehetséges evangélikus diákok támogatására Schedius Tanulmányi Ösztöndíjat ír ki. 

Az ösztöndíj célja

a.         a kiemelkedően tehetséges, közösségi szellemű, evangélikus középiskolában tanuló, evangélikus felekezetű, 9-13. évfolyamra járó diákok támogatása

b.         továbbá a jövő evangélikus értelmisége kinevelésének elősegítése

 

A pályázó az alábbi célokra nyújthat be pályázatot:

a.     nyelvi képzés és a nyelvvizsgához szükséges tanulmányok folytatása, nyelvvizsgadíj,

b.     hangszervásárlás,

c.     tanulmányút,

d.     művészeti képzéssel és sporttevékenységekkel összefüggő költségek,

e.     könyvek és digitális eszközök beszerzése,

f.      a felkészítő táborok és képzések a felsőoktatásba való bekerülésre

g.     a tanulmányokkal összefüggő egyéb költségek (például projektpályázat esetén a megvalósuló projekt költségei).

A 2023/2024. tanévben kiosztható teljes pénzösszeg 20 000 000 Ft, azaz húszmillió forintamelyből az egyes pályázónak juttatható maximált összeg: 400 000 Ft, azaz négyszázezer forint. (2-3 fős, evangélikus diákokból álló csapatok közös projekttel is pályázhatnak, ebben az esetben a projekt össztámogatása ennyi.)

 

B) Evangélikus középiskolában tanuló tehetséges, szociálisan rászoruló, bármely felekezetű, 9-13. évfolyamra járó diák számára Sztehlo Gábor tanulmányi ösztöndíjat ír ki. Az ösztöndíj odaítélése pályázat útján történik.

AZ ELNYERT SEGÉLY célja: hozzájárulni a tehetséges, jól tanuló, de nehéz anyagi körülmények között élő (igazoltan szociálisan rászoruló) diákok tanulmányaihoz.

A pályázó az alábbi célokra nyújthat be pályázatot: lásd a Schedius Ösztöndíjnál megjelölt célokat!

A 2023/2024. tanévben a Sztehlo tanulmányi segélyként kiosztható pénzösszeg 10 000 000 Ft, azaz tízmillió forintamelyből az egyes pályázónak juttatható maximált összeg: 200 000 Ft, azaz kettőszázezer forint.

C) Egyházi, állami és egyéb fenntartású középiskolában tanuló, nehéz anyagi körülmények között élő evangélikus diákok számára Sztehlo Gábor szociális ösztöndíjat ír ki.

A segély odaítélése pályázat útján történik.

A pályázat célja: azon nehéz körülmények között élő (igazoltan szociálisan rászoruló), evangélikus felekezetű diákok segítése, akik ezen a támogatás nélkül nem vagy csak nagyon nehezen tudják középiskolai tanulmányaikat befejezni.

A 2023/2024. tanévben a Sztehlo szociális segélyként kiosztható pénzösszeg  5 000 000 Ft, azaz ötmillió forint
amelyből az egyes pályázónak juttatható maximált összeg: 175 000 Ft, azaz százhetvenötezer forint.

A pályázatok benyújtásának helye és módja: a pályázat beadása kizárólag elektronikus úton történhet, amelyet a mentortanár tölt fel a felületre, a Sztehlo Gábor szociális segély pályázatát pedig a gyülekezeti lelkész.

 

A pályázat feltöltési határideje mind a három pályázat esetében:
 -  2023. október 13., péntek

Az eredményhirdetés határideje: a nyertes pályázatok legkésőbb 2023. november 10-én 16.00 órától tekinthetők meg a honlapon: http://egyhazi-osztondijak.lutheran.hu/. Az elnyert pályázati összegek még a 2023-ban kifizetésre kerülnek.

A pályázat számlákkal igazolt elszámolási határideje, valamint a Schedius Ösztöndíj esetében a támogatott által készített részletes szöveges beszámoló leadási határideje: 2024. 07. 15.


A mentor feladatai: a pályázóval személyes kapcsolatban áll, a pályázatokat a fent megadott honlapra ő tölti fel, figyelemmel kíséri az elnyert ösztöndíj felhasználását, közreműködik az ösztöndíj elszámolásában. (Mindazon tanárok és lelkészek, akik mentori feladatokat vállalnak és látnak el, segítséget kapnak ehhez a jelen kiírás végén szereplő munkatársaktól.)

Az értékelés és elbírálás legfontosabb szempontjai:

a.     a pályázó tanulmányi (Sztehlo segélyeknél) vagy egyéb területen kifejtett kiemelkedő
        tevékenysége (Schedius ösztöndíjnál)

b.     a pályázó jövőre vonatkozó elképzeléseinek, terveinek összeegyeztethetősége az ösztöndíj céljával

c.      mennyiben erősíti egyházi kötődését a pályázat elnyerése

d.     a mentor véleménye

e.     a  pályázó közösségért végzett tevékenysége

f.      az igényelt összeg arányos-e a várható eredményekkel

A pályázatnak tartalmaznia kell az alábbi, elektronikus felületre feltöltött dokumentumokat:

a)     Iskolalátogatási igazolás (Schedius, Sztehlo tanulmányi, Sztehlo szociális segélyek)

b)     A 2022/23. tanév eredményeiről kiadott bizonyítvány másolata (csak a Sztehlo tanulmányi, Sztehlo szociális segélyeknél!)

c)     Nem kötelezően feltölthető: minden olyan dokumentum, amely a kiemelkedő tehetséget igazolhatja: országos versenyeken elért helyezés, oklevél, díj, projektterv vagy -leírás… (Schedius tanulmányi segélynél)

d)     gyülekezeti lelkészi ajánlás (csak a Schedius és Sztehlo szociális segélyeknél!)

e)     Iskolalelkészi ajánlás a Schedius ösztöndíjnál (a Sztehlo tanulmányi ösztöndíjnál hitoktatói ajánlás is elfogadható)

f)     a  Sztehlo tanulmányi segély és a Sztehlo szociális segély estén a szociális rászorultság igazolása, amely a jövedelm típusa  szerint lehet munkabérről (kereseti igazolás), nyugdíjról, álláskeresési járadékról, árvaellátásról, családi pótlékról stb. szóló igazolás és a gondviselő által aláírt nyilatkozat a családban az egy főre jutó nettó jövedelemről. Ennek a formátumát a honlap főoldaláról lehet letölteni.

A hiányos és az előírt határidőn túl beérkező pályázatokkal a bizottságnak nem áll módjában foglalkozni.
Kérjük, hogy minden diák a három pályázati lehetőség közül csak egyre, a neki legmegfelelőbbre pályázzon.
A többszörös pályázatokat a rendszer automatikusan kiszelektálja, így végül a pályázónak egyre sem lesz esélye. 


A pályázattal kapcsolatos tudnivalók, adatlapok megtalálhatók a http://egyhazi-osztondijak.lutheran.hu/ felületen.
Ugyanitt olvasható a fenti ösztöndíjakról szóló teljes 6/2018. (IX.20.)  2/2020. (III. 26.) ORSZÁGOS SZABÁLYRENDELET A SZTEHLO GÁBOR TANULMÁNYI ÉS SZOCIÁLIS SEGÉLYRŐL, VALAMINT A SCHEDIUS LAJOS TANULMÁNYI SEGÉLYRŐL szabályrendelet is.


További felvilágosítást kaphat:

-  a Sztehlo II. (szociális) ösztöndíjakkal kapcsolatban minden kérdésben Trifán Krisztina Csillától
   
(E-mail: krisztina.trifan@lutheran.hu, mobil: +36/20/334-1737)

- a Schedius ösztöndíj  és a Sztehlo I. (tanulmányi) ösztöndíj szakmai kérdéseivel kapcsolatosan Libor Erikától
   (E-mail: erika.libor@lutheran.hu, mobil: +36/20/258-8225)

- a Schedius és a Szehlo I. (tanulmányi) ösztöndíjak minden gazdasági jellegű, költségelszámolással és szerződéssel  kapcsolatos kérdéskörébenl pedig Kisjuhász Szilviától (E-mail: szkisjuhasz@lutheran.hu, telefon: +36/20/214-4014)

- mindhárom pályázat esetében a technikai/feltöltési gondokkal, informatikai problémákkal és hibaüzenetekkel kapcsolatosan a honlap fejlesztőjétől, Bagi Tamástól (tamas.bagi@lutheran.hu, telefon: +36/20/770-3550)
 

Sztehlo és Schedius szabályrendelet

GYIK - Gyakran ismételt kérdések

 

1. Ki pályázhat Schedius tanulmányi segélyre?

Olyan evangélikus középiskola evangélikus felekezetű, 9-13. évfolyamra járó tanulója, aki

  • kiemelkedően tehetséges valamely területen, s ez az elért eredményeivel is bizonyítható
  • aktív közösségi munkát végez mind az iskolában, mind pedig a gyülekezetében
  • az iskolalelkész és a gyülekezeti lelkész egyaránt jól ismeri és a közösségben végzett munkája alapján ajánlja is őt
  • vállalja, hogy - amennyiben a bizottság erre kéri  - a két körös bírálat részeként az ösztöndíjbizottság személyesen is meghallgassa a terveiről szóló prezentációját. 

     

2. Ki pályázhat Sztehlo I. (tanulmányi) segélyre?

Olyan evangélikus középiskola bármilyen felekezetű, 9-13. évfolyamra járó tanulója, aki

  • jól tanul és/vagy egy-egy területen kiemelkedő eredményt ér el, s ezt a bizonyítványa is alátámasztja (utolsó befejezett tanév)
  • családja anyagi helyzete ezt indokolja: azaz a középiskolai tanulmányai befejezése és a felsőfokúak megkezdése e támogatás nélkül rendkívüli nehézségekbe ütközne

 

3. Ki pályázhat Sztehlo II. (szociális) segélyre?

Bármilyen fenntartású középiskola evangélikus felekezetű, 9-13. évfolyamra járó tanulója, aki

  • rendelkezik jövőperspektívával és az életcéljai eléréséhez nélkülözhetetlen e támogatás
  • családja anyagi helyzete a támogatás igénybevételét indokolja , e támogatás nélkül nem vagy nagyon nehezen fejezhetné csak be a középiskolai tanulmányait (kereseti kimutatással igazolandó támogatási forma)
  • a gyülekezete aktív tagja, s akit a gyülekezeti lelkésze (aki a mentora is egyben!) ajánl
  • gyülekezeti lelkészi ajánlás innen tölthető le
     

4. Mire lehet pályázni a különböző támogatási formáknál?
 

  • Schedius és a Sztehlo tanulmányi segélyek esetében: minden olyan, a tanulmányokat/életcélt és életutat biztosító eszközre, tanfolyamra, táborra, tanulmányútra, projektek megvalósítására és egyéb, a tanulmányokkal összefüggő költség megtérítésére, amely összhangban van a kitűzött életcélokkal, megkönnyíti azok elérését és a kiemelkedő tehetség kibontakoztatását.
  • Sztehlo szociális segély fordítható a fentieken kívül a szociálisan rászorulók mindennapjainak nélkülözhetetlen költségeire is, pl. kollégiumi és menzadíj kifizetésére is.
     

 5. Mit kell a mentornak kötelezően feltöltenie a pályázati felületre?

Feltöltendő dokumentumok

Schedius tanulmányi támogatás

Sztehlo tanulmányi segély

Sztehlo szociális segély

Tanulói és mentortanári adatok

 

X

X

X

Kereseti igazolás

-

X (ha van)

X

Szülői nyilatkozat a családban az egy főre jutó nettó jövedelemről

-

X

X

Bizonyítványmásolat (az utolsó lezárt tanév jegyeiről)

-

X

X

Iskolalátogatási igazolás

X

X

X

Részletes gyülekezeti lelkészi ajánlás

X

-

X

Részletes iskolalelkészi ajánlás

X

iskolalelkészi vagy hitoktatói ajánlás

-

A diák motivációs levele részletes indoklással (mit, miért, mire és mennyit…?)

X

a mentortanári ajánlás részeként

a mentortanári ajánlás részeként

Kiemelkedő tehetséget igazoló dokumentumok, díjak, oklevelek, versenyhelyezések

X

-

-

Előzetes költségkalkuláció

X

X

X

A Szülői nyilatkozat a családban az egy főre jutó nettó jövedelemről innen tölthető le pdf formátumban

és innen tölthető le doc formátumban  (CSAK a Sztehlo tanulmányi és szociális segélyekhez kell!)



6. Meddig lehet pályázni?

A pályázat feltöltési határideje mind a három pályázat esetében:
2023. október 13., péntek

.

Impresszum

 

Magyarországi Evangélikus Egyház
Székhelye: 1085 Budapest, Üllői út 24.
Adószám: 19719483-2-42
Technikai szám: 0035

A technikai hátteret a MEE Országos Iroda biztosítja, szabad szoftveres megoldásokra építve.
informatikus: Bagi Tamás - tamas.bagi@lutheran.hu
Tárhely szolgáltató: Magyarországi Evangélikus Egyház